Home ПублікаціїCтатті Управлінський облік: секрети вдалого запровадження

Михайло Колісник, Президент CFO Club Ukraine, Київська школа економіки

Управлінський облік: секрети вдалого запровадження

Опубліковано в журналі “Управління фінансами” №06, червень 2020, с.46-58

1.Управлінський облік: реалії та домисли

Одного разу, директори двох англійських компаній вирішили політати на повітряній кулі. Піднявшись у повітря на околицях Лондону, віддана волі вільним вітрам, куля почала стрімко віддалятися від місця свого старту, а директорам у кошику кулі залишилося тільки гадати, де вони знаходяться і куди їх у наступний момент занесе поривом вітру. Цією чудовою історією розпочинається книжка Тоні Скоуна «Управлінський облік» [1] – веселий і вже зовсім не новий набір принципів та інструментів управлінського обліку, популярно викладений у перемішку з веселими історіями. Оскільки, в часи написання книжки про GPS навігацію все ще тільки мріяли, то бідним директорам в гондолі повітряної кулі довелося гукати людям, які знаходилися внизу, з проханням підказати, де вони зараз знаходяться.
Підвислим в повітрі, в прямому та переносному змісті, представникам топ-менеджменту поспішив «допомогти» якийсь добрий чоловік, який вийшов зі своєї ферми, та побачив директорів в корзині над собою. Будучи, очевидно, надихнутий отриманою колись класичною бухгалтерською освітою, він повідомив геніям ділового адміністрування в корзині, що вони знаходяться на висоті 51 фута і 3 дюймів над його фермою. На цьому розмова припинилася, оскільки повітряну кулю вітер поніс далі.
Директори розмовляли на мові стратегічного менеджменту. Вони запитували: «Де ми зараз знаходимося?» Але отримали відповідь у стилі фінансового (бухгалтерського) обліку. Відповідь для них абсолютно точну, і в той же час абсолютно безкорисну для подальшого використання. Це все тому, вважає Тоні Скоун, що жоден з них не був знайомий з обліком управлінським (management accounting) – галуззю фінансових знань, яка представляє цифрову фінансову та нефінансову інформацію фірми в підготовленому для прийняття рішень вигляді таким чином, щоб мінімізувати ймовірність помилкового рішення.
Звичайно, казка про директорів у гондолі, не більше, ніж гарний міф, покликаний пояснити необхідність управлінського обліку. Директорам фірми варто краще орієнтуватися в фінансах, щоб розуміти теперішній статус-кво в компанії і фінансові наслідки прийнятих ними рішень. Фінансистам і перш за все бухгалтерам потрібно пояснювати премудрості фінансової справи своїм колегам достатньо просто та доступно, щоб було зрозуміло. Обидві сторони повинні зробити крок назустріч одна одній, вважає Тоні Скоун, цей крок назустріч – впровадження на фірмі управлінського обліку, простої та інтуїтивно зрозумілої системи подання інформації про фінанси та прийняття рішень, яка стане зрозумілою як фінансистам, так і нефінансистам і за допомогою цифр привертатиме увагу менеджерів компанії до проблем, які потрібно вирішити негайно чи в стратегічній перспективі.
Але у кожного народу свої міфи. Деколи вони без прикрас відображають жорстокі реалії існування самого народу. Невеселе і жорстке середовище існування вітчизняного бізнесу породило зовсім інші міфи щодо призначення управлінського обліку.
Один з моїх знайомих, перебуваючи на момент розмови у статусі міністра, у відповідь на питання на моє питання, що його здивувало найбільше, коли він став міністром, сказав: «Я був дуже здивований, що більшість чиновників розглядають вітчизняний бізнес, як ворога, котрий просто ухиляється від сплати податків і не приносить ніякої користі». На жаль, небагато змінилося в нашій країні з часів цієї розмови. Відчуваючи «полум’яну любов», зі сторони держави до бізнесу, впродовж останніх майже тридцяти років, любов, яка тільки посилилася в часи карантину, бізнес платить державі чарівною взаємністю. Бізнес просто мріє, щоб приписи та регулювання держави, на якійсь повітряній кулі полетіли далеко-далеко. А допоки цього не відбулося, його задачею є вціліти та вижити, вжити «не завдяки…», вижити «у супротив…». Щоб так вижити, бізнес переймає найкращі тактики і технології відомі у військовому протистоянні. Це зарубежем бізнес ведуть в межах однієї єдиної юридичної особи. В нашій країні такий бізнес-може жити просто, весело…, але недовго. Щоб вижити у вітчизняних умовах, для бізнесу найкраще підійшов похідний або бойовий порядок військової морської ескадри. Подібно до того, як у морської екскадри є головний корабель, кораблі бойової підтримки, кораблі постачання, кораблі, які ведуть розвідку чи захищають головний корабель з глибин, або повітря над ним, у вітчизняному бізнесі для захисту від ризиків використовують декілька юридичних осіб з різними функціями та подекуди юрисдикціями серед яких може бути головне підприємство, а може і не бути. Компанії з управління активами, торговельні будинки, фірми-прокладки, фірми-закупівельники ресурсів, компанії, що обслуговують земельні відносини, власні торговці корпоративними цінними паперами, власники нематеріальних активів, ось далеко не повний перелік того, що може знаходитися в типовій українській бізнес-ескадрі. В цьому складі можуть бути також «власні» приватні підприємці, який у нашій військово морській метафорі можна прирівняти хіба до людей-торпед.
Зрозуміти фінансовий стан справ такого конгломерату далеко не просто, от і побутує в українському фінансовому фолькльорі міф, що управлінський облік – це коли до офіційних операцій фірми додати ті… інші…, ну, ті котрі люди-торпеди роблять. І головною задачею такого управлінського обліку є повідомлення акціонеру хоч якоїсь інформації про консолідований в межах всіх належних йому активів стан справ. Часто саме це люблять обговорювати фінансові директори, коли говорять про управлінський облік. Вони дискутують, в якій системі та за допомогою якої архітектури все це найкраще об’єднати. Насправді, в цьому випадку мова йде не про управлінський, а про консолідований фінансовий (бухгалтерський) облік.
Взагалі, якщо до «білого» (офіційного) бухгалтерського обліку додати «чорний» (неофіційний) бухгалтерський облік, то управлінський облік сам по собі з цього не вийде. Скоріш вийде «сірий», але все ж бухгалтерський облік.
Тому, як запровадити управлінський облік в компанії ми далі будемо говорити в межах класичної загальновідомої концепції, а не вітчизняної специфічної. Для обговорення вітчизняної специфіки, просто, раджу звернутися до експертів, що спеціалізуються на консолідації звітності та податковому плануванні.

You may also like