Рэй Гаррисон, Эрик Норин, Питер Брюэр Управленческий учет. 11-е изд. / Пер. с англ. О.В. Чумаченко. – К. Companion Group, 2011. – 1024 c. – ISBN 978-966-1629-15-7 (рус.)
Книгу «Управлінський облік», Рея Гаррісона, Еріка Норіна та Пітера Брюера заслужено називають бестселером книг з управлінського обліку та найбільш популярною книгою з управлінського обліку на Заході. І це направду не надарма. Матеріал в книзі викладений надзвичайно легко, так що цікаво стає як фінансистам, так і не-фінансистам. А ще книга має ряд переваг, на відміну від інших книг з управлінського обліку. Про них зараз розповім. Кажуть, що на вашій фірмі є управлінський облік тоді, коли ви знаєте наскільки прибуткові ваші продукти, ваші клієнти, ваші регіони, ваші канали продажу, тощо. Я маю в домашній бібліотеці достатньо багато книг з управлінського обліку як англійською мовою так і в перекладах, а отже маю можливість порівнювати. З усіх цих книг, розрахунок такої прибутковості, на мій погляд, найкраще поданий саме в цій книзі (глава 12). Крім того, в книзі добре викладений аналіз та обґрунтування стандартних управлінських рішень (глава 13), бюджетування та основи контролінгу (глави 9-10-11). За це її і люблять вже багато поколінь користувачів. Оскільки мені довелося бути науковим редактором цієї книги при її виданні в видавництві Companion Group, то вірогідно я би мав відмічати тільки переваги цієї книги. Проте, якщо ви бажаєте гарно зробити факторний аналіз відхилень в ваших доходах чи налагодити звіт про контроль якості у виробництві, то для цього варто буде звернутися до інших підручників з управлінського обліку. І ще одна порада, користуйтеся або англійським оригіналом книги, або її перекладом у видавництві саме Companion Group. Книга виходила і в видавництві «Пітер», але переклад залишає бажати кращого, особливо, в концептуально важливих речах, наприклад, allocated costs та traceable costs НЕ є одним і тим самим, і не можуть перекладатися одним терміном, як «распределенные издержки». Від цього нюансу залежить правильність обчислення прибутковості ваших продуктів для прийняття рішення.
І все ж таки, в роз’ясненні питань ціноутворення, маржинального аналізу чи аналізу релевантних витрат «Управлінський облік», Рея Гаррісона, Еріка Норіна та Пітера Брюера заслуговує інвестованого в неї часу.
Читайте, надихайтеся.
ЗМІСТ КНИГИ
- Розділ 1. Управлінський облік і ділове середовище
- Розділ 2. Терміни, концепції й класифікації витрат
- Розділ 3. Розробка системи: по-заказна калькуляції витрат
- Розділ 4. Розробка системи: по-процесна калькуляція витрат
- Розділ 5. Динаміка витрат: аналіз і використання
- Розділ 6. Взаємозалежність величини витрат, обсягу виробництва та прибутку
- Глава 7. Калькуляція собівартості за допомогою змінних витрат: інструментарій управління
- Глава 8. Метод АBС, як інструмент для прийняття рішень
- Глава 9. Планування прибутку
- Глава 10. Нормативні витрати й збалансовані показники
- Глава 11. Гнучкий бюджет і аналіз накладних витрат
- Глава 12. Облік по сегментах і децентралізація
- Глава 13. Витрати, що впливають на прийняття рішення
- Глава 14. Рішення щодо бюджетування капіталовкладень
- Глава 15. Розрахунки витрат допоміжних підрозділів
- Глава 16. “Наскільки добре йдуть мої справи?” Звіт про рух грошових коштів
- Глава 17. “Наскільки добре йдуть мої справи?” Аналіз фінансової звітності
- Додаток А. Ціноутворення товарів і послуг
- Додаток В. Аналіз прибутковості