Home COVID-19 COVID-19: Арифметика покарання

Пересічний українець, для того щоб заробити на максимальний штраф за недотримання умов карантину повинен відпрацювати майже 197 днів на рік.

Країни бувають різні. Бувають країни багаті, бувають країни бідні. Коронавірусу це байдуже, він з однаковим апетитом «споживає» жителів, як одних країн так і других. Уряди різних країн – пробують боротися с пандемією також по різному, кожен в міру своїх можливостей та компетентностей. Зрештою, вже до початку пандемії уряди підійшли з різним рівнем розвитку національної медицини. Хтось підійшов з сучасними, добре устаткованими клініками, а характерним устаткуванням лікарень інших країн є пластикові відра з написом «Для повторної стерилізації одноразових шприців». В принципі, цього абсолютно достатньо, щоб охарактеризувати вітчизняну медицину. В нашій країні медикам зараз допомагають волонтери, бізнес – допомагають як можуть. Проте складається враження, що на місцевому та центральному рівні вирішують сконцентруватися більше на адміністративних заходах зниження кількості контактів громадян, та обмеження їхньої свободи пересування, ніж на медичних. Адміністративними пересторогами рясніють субтитри практично всіх телеканалів, в той же час сюжети на тему пандемії є поєднанням заяв посадових осіб на тему «у нас всего хватает» та епізодів щодо конкретних дій волонтерів та доброчинців.

Все ж деякі кроки сприймаються дуже конкретно і запам’ятаються надовго. 17-34 тис. штрафу за недотримання умов карантину. Це багато чи мало? Якщо перерахувати в долари, то буде 629-1258 доларів. Співрозмірні величини в Словаччині ($1791) та Великобританії ($1230) далеко попереду спокійна Австрія ($2354,40), працьовита Південна Корея ($8000), жорсткий адміністративний Сінгапур ($10000), та найбільша (поки що) економіка світу США ($10000). Проте, штраф нехай навіть у сто доларів для виразника середньостатистичних доходів – жителя США (середній дохід на рік – $51485), та для жителя України (середній дохід на рік за даними Світового Банку – 2333,00) це різні за обтяжливістю суми.

Я не зміг втриматися від спокуси, економіст всередині мене не давав спокою до тих пір, поки я не зібрав дані про величини штрафів за порушення умов карантину, та середньорічні доходи громадян цілої низки країн для порівняння. Якщо, максимальну величину штрафу поділити на середньорічний дохід та помножити на кількість календарних днів (можливо, краще брати кількість робочих днів), то ми знайдемо скільки днів пересічний громадянин даної країни має працювати, щоб відпрацювати штраф. Дані наведені в табличці.

Пересічний українець, для того щоб заробити на максимальний штраф за недотримання умов карантину повинен відпрацювати майже 197 днів на рік. Нас випередили Канада, Чехія та Польща. Зрештою, штраф у Канаді пов’язаний з ризиком поширення хвороби, а не порушенням умов карантину чи самоізоляції. Проте більшість урядів, набагато більш поблажливі до своїх громадян. Щоб заробити на штраф, житель Австралії має працювати майже 176 днів, Південна Корея – майже 122 дні, Сінгапур – 77 днів, США – 71 день, Словаччина  – 47 днів, Австрія – 22 дні, Великобританія – 13 днів.

Подібні обчислення мали би зробити наші посадовці, ще до того як затверджувати розміри штрафів. Для більшості українців штраф співрозмірний з середніми доходами за один місяць вже створює достатню фінансову напруженість для особистого бюджету, не говорячи про довготермінові наслідки, більш детально про які згадує професор Київської Школи Економіки Володимир Вахітов у своєму недавньому блозі у FB.

Тим не менше, відповідний законопроект у Верховній Раді був прийнятий. Звичайно, хотілось би, щоб позиція України в наведеній мною табличці стосувалася рівня медичного забезпечення її громадян, а не рівня штрафів. Що для цього робити? Думай TE!

Завантажити таблицю в MS Excel можна тут.

Використане зображення  <a href=”https://pixabay.com/ru/users/purpleshorts-5295348/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2290628″>purpleshorts</a> з сайту <a href=”https://pixabay.com/ru/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2290628″>Pixabay</a>

You may also like