Home Без категорії ЕКОНОМІКА РОСТУ: ДЕСЬ МІЖ ІРЛАНДІЄЮ ТА ІНДІЄЮ І КИТАЄМ

ЕКОНОМІКА РОСТУ: ДЕСЬ МІЖ ІРЛАНДІЄЮ ТА ІНДІЄЮ І КИТАЄМ

by Mykhailo Kolisnyk

«Зростання економіки на 40% впродовж наступних 5 років…» – ціль, яку проголосив український Прем’єр-міністр на засіданні Уряду.  Люблю попрацювати з цифрами. Ще більше люблю аналізувати, як їх комунікують та представляють. Отже, 40%, чи багато це чи мало? Насправді, 40% приросту економіки впродовж наступних 5 років – це всього 6,961% приросту економіки з року до року. Рахувати потрібно використовуючи саме середнє геометричне,  а не просте арифметичне, тому що мова йде про ланцюгові темпи приросту кожного року до попереднього. Отже, якщо українській економіці вдасться приростати на +6,961% кожного року по відношенню до кожного попереднього, то і отримаємо ці заповітні 40%.

Думаю, що зростання економіки непогано може охарактеризувати показник зростання ВВП на душу населення (GDP per capita). І ще одна ремарка, при оцінці зростання більш коректно його виражати в співставних цінах (constant LCU). Інакше будемо мати «гру в цифри». Таке вже було, пам’ятаєте, офіційні джерела стверджували що приріст ВВП в Україні становить 20% по відношенню до попереднього року, і при цьому не згадували що мова йде про ВВП номінальний. В той же час за даними Світового Банку (я вже про це згадував раніше у своїх дописах), реальний приріст складав лише 3,86%.

Сперечатися зі статистикою важко. Отже, приріст ВВП на душу населення в Україні у 2018 році у порівнянні з 2017 р. становив +3,86%. Проте середній приріст за останніх 5 років становив -0,318% (рік до року), середній за останніх 10 періодів -0,657%, а за останніх 20 років він був в середньому 3,106% (рік до року). Отака статистика.

Наскільки це реалістично тепер п’ять  років поспіль витримати темп +6,961% ? Чи ще хтось в світі таке вже робив? Сайт Світового банку дозволяє завантажити дані про приріст GDP per capita (constant LCU) по більшості країн за період починаючи з 1960 р. А далі, озброївшись електронними таблицями, нескладно порахувати середні ланцюгові темпи приросту GDP per capita по кожній країні за будь-який бажаний період. Отже, приріст власної економіки більше 6% в 2018 р. порівняно з 2017 р. забезпечили чотири країни: Бангладеш (+6,74%), Лівія (+6,26%), Китай (+6,12%) і В’єтнам (+6,02%). Але більш цікаво побачити тих, хто більш постійно, а не впродовж одного року може забезпечити такий темп. Порівнювати річні показники з 5 літнім зобов’язанням – це як порівнювати швидкість спортсменів, які біжать стометрівку та марафон. Наш новий Уряд взяв зобов’язання щодо показника росту економіки терміном на 5 років – це як дистанція 800 м у спорті – її намагаються пробігти затяжним ривком зі швидкістю, як на стометрівці.

Отже, впродовж останніх 5 років лише 5 країнам вдалося забезпечувати середні темпи зростання GDP per capita більше 6% на рік. Це є Ірландія (+9,259%), Індія (+6,378%), Ефіопія (+6,351%), Китай (+6,311%) і М’янма (Бірма)(+6,010%). Що ж, немає нічого неможливого, Ірландія це зробила, а от всі решта до +6,961% не дотягнули 😊

Я також обчислив середні темпи приросту по країнах за останні 10 та 20 років. Адже важливо демонструвати постійні високі результати. Серед лідерів приросту економіки за останні 10 років: Науру, Китай, Туркменістан, Ефіопія, М’янма, Зімбабве. А за 20 останніх років: М’янма, Китай, Азербайджан, Туркменістан, Вірменія, Камбоджа. Очевидно, що по кожній країні треба дивитися окремо на чинники її економічного зростання. Зрештою, для деяких з них високе зростання є не більше, ніж математичним наслідком низького значення в знаменнику при обчисленні темпів приросту.

Невеликі висновки:

  1. Забезпечити приріст економіки на 40% за наступні 5 років реалістично, але дуже нелегко. Лише одна країна показала в минулому кращий результат за 5 років поспіль – Ірландія.
  2. Український уряд за даним показником зобов’язався перевершити результат Індії та Китаю, показаний ними за останні 5 років.
  3. Громадськість, блогери та українське суспільство має моніторити результати уряду та слідкувати, щоб замість реального зростання ВВП на душу населення (GDP per capita, constant LCU) по факту не пробували потім комунікувати народу приріст іншого якогось показника. Наприклад, зростання номінального ВВП на душу населення чи щось подібного.
  4. Чекаємо приросту реального ВВП на душу населення в 2020 році порівняно з 2019 не менше, ніж на 6,961%.

 

Для колег, які бажають подивитися, як були зроблені відповідні розрахунки, надаю посилання на файл з розрахунками в MS Excel: завантажити файл.

You may also like